Płyta poślizgowa – nowy element w kursie na prawo jazdy

Od nowego roku w ramach szkolenia młodych kierowców chcących zdobyć prawo jazdy kolejnym elementem kursu będzie uczestnictwo w szkoleniu na płycie poślizgowej. Na płycie poślizgowej adepci sztuki kierowania samochodem będą uczyli się dobrze reagować w trudnych sytuacjach na drogach. Nauka jazdy rozszerzy więc zakres szkolenia.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa może to być bardzo dobry pomysł, jednak jest kilka wątpliwości. Mianowicie szkolenia te powinny być przeprowadzane przez dobrze wyszkolonych instruktorów co teraz nie jest takie łatwe do zrobienia, gdyż takowych instruktorów brakuję. Drugą sprawa jest infrastruktura, której praktycznie nie ma. Na przykład nauka jazdy z Żywca musiałaby jeździć ponad 100 km do Opola na szkolenie. Ceny kursu na pewno poszłyby drastycznie do góry, gdyż cena wypożyczenia takiej płyty na jeden dzień to koszt ok. 800 zł, a czy na pewno wpłynęłoby to na bezpieczeństwo na drogach? W czasie takiego szkolenia instruktor może jedynie nakierować kursanta i powiedzieć jak powinien zachowywać się w trudnych sytuacjach, lecz na pewno nie nauczy go odpowiednich zachowań i odruchów w takiej sytuacji.

Myślę, że mogłoby to mieć sens, lecz usprawnienie całego procesu i budowy miejsc szkoleniowych wymaga jeszcze czasu. Zmiany te powinny być wprowadzane stopniowo. A osoba, która zdobywa prawo jazdy i tak nabiera doświadczenia dopiero na drodze.

Comments are closed.