Nielegalne prawo jazdy

Dlaczego kierowcy kupują prawo jazdy? Powodów jest wiele. Można zaryzykować stwierdzenie, że decydują czynniki osobowościowe. Wyróżnia się np. różne grupy osób, które decydują się na ten proceder.
Po pierwsze jest całkiem pokaźna grupa osób, które po prostu nie radzą sobie z prowadzeniem auta, a jednocześnie chcieliby nim jeździć. Takie osoby, nawet po odbyciu kursu na prawo jazdy, nie są w stanie zdać egzaminu. Po kilku, czasem kilkunastu niepowodzeniach, decydują się kupić dokument na czarnym rynku. Druga kategoria, to osoby, które straciły prawo jazdy, np. na skutek wielokrotnego przekroczenia prędkości. Ponowną naukę jazdy uznają za stratę czasu. Nie chcą po raz kolejny uczyć się przepisów drogowych. Decyzję o zakupie często podejmują również osoby, którym głównie ze względów zdrowotnych, odmówiono prawa ubiegania się o prawo jazdy. Mimo stanu zdrowia, który uniemożliwia prowadzenia auta, osoby takie pozyskują uprawnienia w sposób nielegalny.
Jest to bardzo niebezpieczny proceder. Osoby, które zdobędą prawo jazdy poza normalną procedurą, stanowią bowiem bardzo duże zagrożenie na drodze dla siebie, jak i dla innych. Niestety liczba kierowców, którzy wbrew prawu nabywają uprawnienia, wciąż rośnie.

Comments are closed.