Nauka jazdy – czy aby na pewno?

Po zakończeniu kursu i zdanie egzaminu młody kierowca otrzymuję swoje upragnione prawo jazdy, ale czy na pewno jest dobrze przygotowany do jazdy? Dzisiejsza formuła szkolenia na prawo jazdy uczy bardziej tego jak zdać egzamin i wykonać wszystkie zadania egzaminacyjne niż tego jak dobrze i bezpiecznie jeździć. Nie jest to wina instruktorów, lecz formuły egzaminu.

Instruktor musi poświęcić dużo czasu na to by nauczyć kursanta wykonywać wszystkie zadania egzaminacyjne i czasami brakuję czasu na cokolwiek innego. Każdy kursant inaczej przyswaja wiedzę. Uczniom którym trudniej idzie jazda instruktor będzie starał się wpoić tylko wiedzę taką aby ten ktoś mógł zdać egzamin i za którymś razem to się udaję. Jednak co potem, jak ta osoba radzi sobie na drodze? Z tym już bywa gorzej. Każdy z nas uczy się tak naprawdę jeździć po otrzymaniu prawa jazdy. Jest to całkiem inna jazda. Nie ma wtedy koło nas instruktora i jesteśmy zdani tylko na siebie. Nauka jazdy powinna być na kursie.

Dlatego też formuła kursu powinna ulec zmianie, aby każdy kto skończy kurs mógł bezpiecznie i bez stresu wyjechać na drogę. Nie powodując przy tym zagrożenie dla siebie i innych. Przez to na pewno zmniejszyła by się liczba wypadków powodowana przez młodych kierowców.

Comments are closed.