Instruktor nauki jazdy – trudna sztuka

Instruktor nauki jazdy to zawód bardzo trudny i taki, w którym nie każdy się odnajdzie. Każdy kto chcę zdobyć prawo jazdy musi przejść kurs. Teoretycznie zawód instruktora zawsze będzie potrzebny. Jednak nie każdy się nadaję. A nauka jazdy to trudna sztuka.

Egzaminy na instruktorów są coraz trudniejsze. Kandydaci muszą przejść testy psychologiczne, badania lekarskie i odbyć trudny i męczący kurs kończący się trudnym, 3 etapowym egzaminem. Egzamin ten organizowany jest przez Urząd wojewódzki. Po zdanym egzaminie trudno jest też znaleźć pracę. Osobą którym uda się tego dokonać po kilku miesiącach pracy jako instruktor dochodzą do wniosku, że to jednak nie dla nich.

Jest to bardzo ciężka praca obarczona bardzo dużą odpowiedzialnością za kursanta, który jest pod naszą opieką. Wielu instruktorów nie radzi sobie z tym psychicznie i dopada ich tak zwane wypalenie zawodowe lub po prostu nie dają sobie rady z emocjami, które towarzyszą każdej godzinie jazdy. Nauka jazdy jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie, każdy instruktor musi być psychologiem, gdyż pracuję cały czas z innymi ludźmi. Musi umieć ocenić charakter kursanta i pod niego prowadzić szkolenie, w końcu to on dostanie prawo jazdy. Nie jest to jednak proste i wielu z tych którzy marzyli o pracy instruktora po kilku miesiącach musieli zrezygnować.

Comments are closed.